A bulik 45 éve - 1. rész
- 2015.12.11. 07:36
- Fehérvárav19
Az 1970/71-es szezonban új csapat jelezte indulási szándékát a magyar jégkorong-bajnokság első osztályában. A KSI ifjúsági csapatából „kiöregedő” fiatalokat a Budapesti Volán SC újonnan létrehozott jégkorong-szakosztálya igazolta át, és indította el a felnőtt mezőnyben.
A Bp. Volán 1970/71-es csapata
"Mindig is nagyon szerettem a jégkorongot, így a hetvenes években a Budapesti Volán elnökeként megalapítottuk a szakosztályt. Székesfehérvárra pedig 1977-ben helyeztük át a csapatot" - emlékezett vissza a 2000-es évek végén Grosics Gyula, az Aranycsapat legendás kapusa, a Bp. Volán SC akkori elnöke.
1970. november 1-jén a Megyeri úton lépett jégre először a csapat. Tipold György tanítványai az alábbi összeállításban írtak történelmet: Balogh – Ocskay, Tamás, Rétfalvi, Kilián, Földvári; Laklia, Kolbenheyer, Tímár, Rasztovszki, Pápai, Farkas, Mucsányi, Hajden, Olasz, Hoffmann, Németh.
Korabeli tudósítás
A korabeli sajtóbeszámolók szerint a lámpalázon nehezen lett úrrá az újonccsapat, az UTE öt góljára eggyel sem sikerült válaszolni. A harmadik harmadban aztán megszületett a klub történetének első gólja, Kilián volt eredményes, majd egy perc múlva Rétfalvi is betalált. A végeredmény végül 7:2 lett a lila-fehérek javára, de „tisztes eredményt ért el” a Volán SC a Népsport tudósítása szerint.
Csúcsforgalom a kapu előtt 1971-ben
A csapat végül a hatcsapatos bajnokság negyedik helyén végzett. A dobogóra először az 1974/75-ös szezonban sikerült felállni, igaz ekkor mindössze négy klub versengett az élvonalban.
A Volán tröszt vezérigazgatójának testvére volt a Fejér megyei tanács elnöke, ez a kapcsolatrendszer elősegítette a sportág fejlődését a megyeszékhelyen. Az 1977/78-as szezonra Székesfehérváron már üzemelt a nyitott műjégpálya. A Székesfehérvári Volán SC pedig átvette a Budapesti Volán SC teljes szakosztályát. A játékosok a fővárosban edzettek, de a Koronázóvárosban játszották a bajnoki mérkőzéseket. Az utánpólás-nevelés is azonnal beindult a sérülése miatt a sportpályafutását kényszerűen befejező Ocskay Gábor vezetésével.
Ocskay Gábor köszönti Grosics Gyulát 2007-ben, a Székesfehérvári Volán SC alapításának 30. évfordulóján
„A Kisstadionban játszottunk az Újpesttel, amikor egy Bálint Attilával történő ütközés következtében súlyosan megsérült a gerincem. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy egy csigolyarendellenesség miatt már középiskolás koromban is voltak panaszaim, amire csak ráerősített a rendszeres súlyzózás. Az ütközés után speciális ágyon vittek le a pályáról, kórházba kerültem, az orvosok pedig közölték, ha nem akarom tolószékben végezni, búcsút kell intenem a hokinak. Huszonhárom éves voltam, s egyik pillanatról a másikra összeomlott körülöttem minden. A Jóisten azonban jól irányította a sorsomat, s nem lehetek eléggé hálás a Volán-tröszt akkori vezérigazgatójának, Tapolczai Kálmánnak, illetve Grosics Gyulának, a Volán SC elnökének sem. Tapolczai Kálmán nem hagyott magamra a bajban, azt mondta, ad egy évet, addig nézzek körül, gondoljam végig, milyen munkakörben szeretnék a jövőben dolgozni. Így kerültem a Czabán Samu téri sportirodába, ahol lényegében Grosics Gyula jobbkeze lettem. Hozzátartozik a történethez, hogy Tapolczai Kálmán testvére, Tapolczai Jenő akkoriban a Fejér megyei tanács elnöke volt, és 1977-ben felépíttetett Székesfehérváron egy nyittott műjégpályát. S mivel a Volán hokicsapatának a fővárosban nem volt saját otthona, felvetődött az ötlet, hogy a szakosztály költözzön le Fehérvárra. Emlékszem, egy vidéki útról tartottunk hazafelé, amikor Gyula bácsi megpendítette, szükség lenne Fehérváron egy fiatal edzőre, aki segít meghonosítani a városban a sportágat. Hazamentem, megbeszéltem a dolgot a feleségemmel, és nekiláttunk csomagolni. 1978 tavaszán költöztünk le, azóta is itt élek” - emlékezett vissza a Magyar Jégkorong Szövetség honlapján azokra az időkre Ocskay Gábor.
Folytatjuk...