Clint Thornton a Fehérvár AV19 stábjában

  • 2017.09.07. 16:44
  • Fehérvárav19

A szakember a 2016/2017-es szezonban érkezett Székesfehérvárra, a tavalyi szezont a junior együttes vezetőedzőjeként töltötte, az új évadban pedig Benoit Laporte edzői stábjában tevékenykedik majd.

Mit gondol az új kihívásról?
Az elmúlt években azért dolgoztam, hogy ezt a munkát végezhessem. Nagyon örülök, hogy élvezem Benoit Laporte és a klubvezetés bizalmát ahhoz, hogy az EBEL-csapattal dolgozhassak. Pár évvel ezelőtt a jégkorong csak szenvedély volt számomra. Egy autókereskedésben dolgoztam és szabadidőmben tartottam utánpótlás edzéseket. A feleségem támogatásának is köszönhetően nyílt lehetőségem arra, hogy a jégkorong legyen a munkám. Amikor eldöntöttük, hogy profi csapatnál szeretnék dolgozni, beszéltem pár ismerősömmel, akik már korábban dolgoztak Európában. Tyler Dietrich volt az egyikük, akinek nagy szerepe van abban, hogy Székesfehérvárra kerültem. Amikor Tyler a Hockey Canadához került és Benoit Laporte lett a csapat vezetőedzője, lehetőséget kaptam arra, hogy a csapatommal (a junior együttessel) való munka mellett bekapcsolódhassak az EBEL-keret edzéseibe is. A szezon után a vezetőséggel és az edzői stábbal közösen úgy döntöttünk, hogy az új szezonban másodedzői pozícióba kerülök a Fehérvár AV19-nél. Az utamat idáig látva tudom, mennyire keményen dolgoztam azért, hogy eljussak idáig. Számomra ez nem csak szakmailag, de emberileg is komoly kihívás, és tudom, hogy az én sikerem a klub sikerét is jelenti majd. 

Milyen feladatok várnak Önre?
Elsősorban a vezetőedző munkáját segítem. Benoit Laporte-tal napi szinten egyeztetünk a csapatról, játékosokról, taktikai kérdésekről, a rövid- és hosszútávú tervekről és minden olyan kérdésről, ami a programunkat jobbá és jobbá teszi. Elemezzük a jól működő dolgokat és megoldásokat keresünk a problémás területeken. Emellett a védekező és emberhátrányos taktika kidolgozásában kaptam szerepet. Hetente egyszer a vezetőedző kívülről szemléli az edzéseket, így a csapat edzői stábjával lehetőséget kapunk az edzések levezetésére is, valamint a közös edzéseket egyéni feladatokat is végeznek a játékosok az irányításom alatt. Edzőként tudom, hogy ugyanannyira fontos külső szemlélőként látni a csapatot, mint dolgozni velük, így a vezetőedző munkája is sokkal könnyebb úgy, hogy néha csak megfigyelőként van jelen az edzésen. Így számára is könnyebb értékelni, tanulni és fejleszteni. A nagyobb képet nézve a játékosok fejlesztése is a feladatom. Itt Fehérváron fontos számunkra a fiatal játékosok fejlesztése és a lehetőség biztosítása ahhoz, hogy mindenki optimálisan fejlődjön. A juniorkorú játékosoknak, a Titánoknak és az EBEL-keret tagjainak tartok technikai edzéseket. Az edzések során nem mindig van lehetőség az egyéni fejlesztésre, hiszen az edzések elsősorban a versenyhelyzetre, a mérkőzésekre készítik fel a csapatot. Nehéz megtalálni azt az időt a feszített tempóban, amikor van idő az alapok megszilárdítására koncentrálni annak ellenére, hogy a játékosoknak még a profi szinten is szükségük van folyamatos fejlesztésre. Az edzőkkel és játékosokkal együttműködve azon fogunk dolgozni, hogy időt szánjunk erre a fejlesztésre, így pedig a csapat edzésein a mérkőzésekre való felkészülés is könnyebbé válik. A felnőtt csapattal való együttműködés mellett az Akadémia edzőivel és játékosaival is dolgozom majd. A Fehérvár AV19 és az Akadémia vezetése is ugyanolyan fontosnak tartja az egyéni fejlesztést, valamint az utánpótlás-edzők segítését jégen és jégen kívül is. Az edzői stábokban elhivatott és a játékosok fejlesztését fontosnak tartó szakemberek dolgoznak. Minél jobban működünk együtt, annál sikeresebbek lesznek a játékosaink, ami pedig végül a csapatok jó teljesítményét is elősegíti. 


Milyennek ítéli meg az elmúlt időszakot?
A felkészülés nagyon jól sikerült. Olyan egyénekből áll a csapat, akik elkötelezettek a csapat mellett. Jó együtt dolgozni a srácokkal, mert szenvedéllyel végzik a munkájukat nap mint nap. Szerencsés vagyok, hogy Benoit mellett dolgozhatom a klubért és a játékosokért. Ez a második szezonom Európában, ezen belül is Székesfehérváron és minden nap újabb és újabb kihívásokkal találom szemben magam. Úgy érzem, erre van szükségem ahhoz, hogy én magam is fejlődjek. Benoit nagyon jó mentoredzői munkát végez, és ettől én is nap mint nap jobb edzővé válhatok. Tőle folyamatosan tanulhatok és megteremti számomra a lehetőséget, hogy végig is menjek ezen az úton. 

Sokszor felteszik a kérdést a játékosoknak a csapaton belüli kémiáról. Milyen az összhang az edzők között?
Úgy gondolom, jól tudunk együtt dolgozni. Benoit jól meghatározta a feladatköröket és azt, ki miért felelős. Mindegyikőnk másban jó és más nézőpontból látjuk a dolgokat. Benoit, Énekes Lajos és én felosztottuk egymás között a játék különböző elemeit, mindenki másért felel, de folyamatosan megosztjuk egymással a meglátásainkat és javaslatainkat. Ez az egyenes és nyitott kommunikáció visz minket előre. Végül persze a vezetőedzőé a végső szó, de egy-egy döntés meghozatalakor nagy segítséget nyújt a stábon belüli megbeszélés. A Titánok edzői stábjával idéntől egy edzői szobában dolgozunk, így ettől is hatékonyabbá vált a munka. A két csapat közötti kommunikáció mennyisége így megnövekedett, ez pedig megkönnyíti a munkát. Nagyon jó kis beszélgetések sülnek ki abból, hogy ennyi hasonló hokiőrült van egy szobában. Megosztjuk egymással az ötleteinket, kérdezünk és válaszolunk, a tapasztalatainkból pedig mindannyian profitálhatunk azzal kapcsolatban, mi működik, és mi nem. Az edzői szobában szinte mindig tele van ötletekkel a tábla, ez pedig pozitív a jövőre nézve.