Elemzés a főszereplőkkel

  • 2019.10.17. 20:43
  • Fehérvárav19

Az Erste Bank Eishockey Liga első tíz fordulója után Szélig Viktor, Hannu Järvenpää és Kóger Dániel elemezték az eddigieket és bepillantást engedtek a kulisszák mögött folyó munkába is.

 Megoldás vagy következmény

A Hydro Fehérvár AV19 10 forduló után a tabella tizenegyedik helyén áll az Erste Bank Eishockey Ligában. A csapat mérlege három győzelem (ebből kettő hosszabbításos), valamint hét vereség, az előttünk álló két hétben pedig szintén kemény ellenfelekkel mérkőznek meg Kógerék. „A menedzsment, az edzői stáb, valamint maguk a játékosok is keményen dolgoznak azon, hogy visszatérjenek a helyes útra” – mondta Szélig Viktor, a klub general managere a Salzburg elleni mérkőzés előtt. „Az edzőkkel folyamatosan tartjuk a kapcsolatot, amikor szükséges, akkor a játékosokkal is beszélgetünk. A mostani, kevésbé sikeres időszakban ez egy kicsit intenzívebb együttműködést igényel, azonban fontos leszögezni, hogy az öltözőben az edző a főnök, elsősorban neki kell megoldani a fennálló problémákat, a csapattal közösen. Meg kell találni az egészséges egyensúlyt, hiszen ha a jelenlegi időszakban más hangot is hallanak az öltözőben, az ugyanúgy elsülhet jól vagy rosszul is, ahogy az is segíthet, hogy más hallgatóságnak mondhassák el a véleményüket. Megvan a helye és az ideje annak, hogy határozottabban lépjünk fel az öltözőben, de ez még nem történt meg, mert ha egy vezető a feszültségét a csapaton vezeti le, nagyobb kárt okozhat ezzel, mint hasznot.”

De mit tehenek a főszereplők, azaz a klubvezetés, az edzői stáb és a játékosok annak érdekében, hogy sikeres legyen a csapat? Szélig Viktor úgy látja, a menedzsment feladata a megfigyelés és a megfelelő időben megfelelő módon történő esetleges döntéshozatal: „A menedzsmentnek jelenleg az a dolga, hogy folyamatosan figyeljük a helyzetet és megfelelő döntést hozzunk. Ha ez abban nyilvánul meg, hogy át kell alakítani a játékoskeretet, mert az a megfelelő, akkor ezt meg fogjuk tenni, a legfontosabb a csapat sikere. Azonban nem tehetjük meg azt, hogy csak azért, mert több játékos rövidebb ideig nem a képességeinek megfelelően teljesít, lecseréljük a komplett játékosállományt, elengedő ilyenkor kisebb változtatásokat eszközölni. Láttunk erre példát az NHL-ben is: a tavalyi szezonban a St. Louis az utolsó helyen állt, nagyobb változtatásra készültek, végül az utolsó pillanatban úgy döntöttek, hogy csak két poszton cserélnek és végül bajnokok lettek. Vajon ők emelték volna magasba a Stanley Kupát, ha az egész csapatot lecserélik? A lényeg, hogy meg kell találni a módját annak, hogy jól működjön a gépezet, ez pedig apró dolgokon múlik. Nyilvánvaló, hogy szezon közben nehéz nagyobb átalakításokat végezni, azonban nem erre kell fókuszálnunk, hanem arra, hogy megtaláljuk a megoldást, hiszen a játékosanyag jó, így most lépésről lépésre kell haladnunk és visszatalálni a helyes útra.”

Hannu Järvenpää tapasztalt edzőként ugyanúgy átélt már jobb és rosszabb időszakokat korábbi együtteseinél. „Természetesem tudom, hogy egy ilyen kihívásokkal teli időszak megviseli a szurkolókat, de ugyanúgy a klubot, a játékosokat és az edzői stábot is. Antti Karhulával folyamatosan rakosgatjuk a kirakós darabjait, gondolkozunk, hogy a nem működő játékelemek milyen módon lehetnének újra sikeresek, valamint kis túlzással azt is mondhatjuk, hogy a taktikai tábla már nem csak az edzői szoba állandó tartozéka lett, de az otthoni ebédlőasztalon is folyamatosan elöl van. Nem vesszük félvállról a történéseket. Itt-tartózkodásomnak egyetlen célja van: a csapat sikere. Ahogy már korábban mondtam, Székesfehérváron van a magyar családom és az ember törődik a családtagjaival (ahogy persze a Finnországban élő családommal is ezt teszem). Tapasztalatom szerint, ha azt a játékot, amin dolgozunk, 60 percen keresztül meg tudjuk valósítani, újra a győzelmi útra térünk.

Most három dolog fontos: higgyünk magunkban, higgyünk a játékosokban és dolgozzunk még keményebben a csapatért.”

Az edzők és a vezetők mellett maguk a játékosok is sokat tehetnek azért, hogy jöjjenek a sikerek. Kóger Dániel, a Hydro Fehérvár AV19 csapatkapitánya úgy látja, apróságokon múlik a pozitív irányba történő változás: „Sok megbeszélést tartottunk az előző időszakban és elég alaposan kiemeleztük a játékunkat. Mondhatni, elvesztünk a részletekben, de ezt ebben az esetben pozitív értelemben látom így. Úgy érezzük, a szisztéma jó és működőképes, a játékosállomány is alkalmas erre a feladatra. Apró részleteken csúsztunk el a mérkőzéseken, amiket, ha a helyükre tudunk tenni és összeáll a kép, minden mérkőzés a javunkra dőlhet el. Nem kell feltétlenül átalakítani az egész játékunkat, a részletekre kell még jobban odafigyelnünk, azon dolgozunk, hogy azok a helyzetek, amikor a mérkőzéseken rossz döntéseket hoztunk, ne forduljanak elő többet. Tudjuk, hogy feladatunk van, amit meg kell oldanunk. Jelenleg két lehetőségünk van: vagy megoldás lesz, vagy pedig következmény. Arra törekszünk, hogy megtaláljuk a megoldást, mert mindenki hisz abban, hogy jó csapatunk van és megtaláljuk azt a módot, amivel a jégen is sikeresek lehetünk. Természetesen elkerülhetetlen, hogy most kritika ér minket a mérkőzések után, de úgy érzem, akarunk győzni és teszünk is azért, hogy megtaláljuk a megoldást.”

Fejben dől el?

Csapatunk vezetőedzője mérkőzés utáni értékeléseiben, valamint a találkozók előtti beharangozókban többször is említette, hogy a gárda eredményessége első sorban fejben dől el. Hannu Järvenpää arra is kitért, milyen stratégiákat alkalmazhat egy-egy nehezebb időszakban egy játékos annak érdekében, hogy újra sikeres legyen: „Habár hat mérkőzést vesztettünk, nem szabad elfelejtenünk, hogy a csapat most is ugyanazokból a játékosokból áll, akik győzni tudtak a szezon elején. Nem számít, hogy győzöl vagy veszítesz, nem szabad görcsössé válni, az csak ront a helyzeten.

Fontos, hogy a játékosok bízzanak egymásban és dolgozzanak is egymásért.

Amellett, hogy keményen dolgoznak edzéseken és mérkőzéseken, fontos, hogy élvezzék, amit csinálnak. Nem Supermanekre van szükségünk a csapatban, de mindenki legjobb formáját kell látnunk a mindennapokban. A padon is fontos a megfelelő koncentráció megtartása: mindenkinek csak a következő cseréjére kell fókuszálnia. Ha a játékosok ezeket észben tartják, kifizetődik a kemény munka!” – foglalta össze a legfontosabbakat Hannu Järvenpää.

A Hydro Fehérvár AV19 general managere szót ejtett az önbizalom kérdéséről is és elmondta, a megoldás jelenleg az edzői stáb és a játékosok kezében van, a menedzsment azonban, amennyiben azt az eredményesség megkívánja, a csapatszerkezetben tud változtatásokat eszközölni. A felfelé vezető úttal kapcsolatban egykori játékosként Szélig Viktor is tudja, hogy számos tényező létezik, amik kizökkenthetnek egy játékost a mérkőzés során, azonban úgy látja, vannak biztató jelek a mutatott játékban: „Sok játékosunk van, akik a tavalyi évben egyénileg remek formát mutattak, ezt azonban most nem találják.

Sokan nem azon a szinten játszanak, mint amire képesek lennének. Ők is és mi is tudjuk, hogy több van bennük ennél.

Nem olyan önbizalommal állnak a kapuval szemben, így pedig a korong nem a hálóba, hanem mellé vagy a kapusba vágódik. Csapatszinten a mélypont a Znojmo elleni hazai mérkőzés volt, azóta – bár a végeredményben ez nem mutatkozott meg – láttunk biztató jeleket. Fontos most az, hogy ne görcsöljenek a következő mérkőzésen, hanem arra figyeljenek, hogy jó dolgok történjenek a jégen, ha nálunk van a lélektani előny, akkor ne adjuk azt át az ellenfélnek. Természetesen vannak olyan bírói ítéletek, elkerülhető gólok, amik kizökkenthetik őket és befolyásolják a továbbiakat, és ennyin is múlhat az, hogy elveszítünk egy mérkőzést. Éppen ezért most a feladat megoldása az edzői stáb és a játékosok kezében van.”

Hannu Järvenpää csapata három győzelemmel és hét vereséggel áll jelenleg az Erste Bank Eishockey Ligában. Az együttes eddigi tizenhárom szezonjában ugyanakkor nem ez volt az egyetlen hasonló szezonkezdet. Az első évben tizennégy vereség után jött az első győzelem, míg a 2010/2011-es évadban, valamint a 2015/2016-os szezonban is hasonló volt az első tíz forduló mérlege. Nyolc évben négy győzelem és hat vereség állt a csapat neve mellett az első tíz mérkőzés után és csupán egyetlen év volt (2008/2009) az, amikor öt-öt volt a sikerek és az elvesztett mérkőzések aránya. Vezetőedzőnk azt is elmondta, mi véleménye szerint a megfelelő hozzáállás edzői részről a játékosok felé: „Nem először vagyok ilyen, kihívásokkal teli helyzetben. Pár évvel ezelőtt a csapatom kilenc mérkőzést vesztett sorozatban a szezon elején, majd tavasszal a döntőért játszhattunk. Most, ahelyett, hogy elkezdenénk ködösíteni, ujjal mutogatni vagy hátbaszúrni a játékosokat, támogatnunk kell egymást ebben a nehéz időszakban! Csak ez segíthet bennünket vissza a helyes útra! Éppen ezért is változtattunk a sorokon a legutóbbi két mérkőzésen: ha valami nem működik, akkor változtatni kell, ez pedig új, friss energiát hozhat a csapatba. A Bolzano ellen például az utolsó harmadban is kevertünk a sorokon, és ez meg is adta nekünk az esélyt a győzelemre. Úgy látom, egyre közelebb van a fény az alagút végén.”

Egy csapatkapitány feladata hálás is lehet, azonban egy nehezebb sorozatban nagyobb felelősség is hárul rá. Kóger Dániel, amellett, hogy elmondta, mivel tudja segíteni társait, kitért a kemény munka fontosságára is. „Nyilván kicsivel több felelősségem van kapitányként egy-egy nehezebb időszakban. Azt gondolom, hogy a csapatban többen is segítenek abban, hogy nyugodtak és pozitívak tudjunk maradni egy negatív sorozatnál is. Ilyenkor fontos az, hogy nyugalmat árasszunk a többi játékos felé, pozitív maradjon a hozzáállásunk és jó edzésmunkát végezzünk. A kemény munka magában foglal mindent, ami a pályán és pályán kívül történik a bemelegítéstől a levezetésig. Az önbizalom kérdése már egyéni dolog.

Profi játékosok vagyunk, tisztában vagyunk vele, hogy az önbizalom növekedését elsősorban magunktól és a saját játékunktól várhatjuk el.

Ehhez az kell, hogy tiszták és nyugodtak maradjunk fejben, higgyünk abban, hogy jó a munka, amit csinálunk és úgy dolgozzunk edzésen, hogy az elvégzett kemény munka tudatában megmaradjon ez az önbizalom a mérkőzésekre. A jégkorong olyan játék, amiben benne vannak a kisebb-nagyobb hibák, éppen ezért olyan munkát kell beletennünk a mindennapokba, amivel még pontosabbak lehetünk, úgy kell kiviteleznünk az edzéseken a feladatokat, hogy figyelünk arra, hogy ezeket a hibákat elkerüljük.”

Kemény hétvégék jönnek

A következő négy találkozón a liga élcsapataival találkozik a Hydro Fehérvár AV19. Pénteken a Salzburg otthonában szerepel a magyar EBEL-együttes, majd érkezik a Vienna Capitals, a következő héten egy klagenfurti vendégjátékot egy hazai, Graz elleni mérkőzés követ. A finn mester és a csapatkapitány egybehangzó véleménye szerint ugyanakkor nem szabad leírni a koronázóvárosi gárdát, hiszen együtt, csapaként felülkerekedhetnek a tabella első felében lévő együtteseken is. Hannu Järvenpää úgy látja, az elmúlt hetekben befektetett munka meghozza gyümölcsét, Kóger Dániel pedig elmondta, mire kell figyelni a következő mérkőzéseken: „Nem szabad azzal foglalkoznunk, ki az ellenfelünk, hiszen ugyanabból a bajnokságból jönnek, mint mi. Nekünk a saját játékunkat kell játszanunk, ahogy korábban is említettem, a kulcs a pontosság lesz 60 percen keresztül. Már az első cserében, majd az első harmadban és a továbbiakban látszania kell a formajavulásnak, egész héten ezen dolgoztunk és ezt fogjuk folytatni Salzburgban is! – zárta gondolatait a támadó.