Erőnléti edzővel bővült a csapat

  • 2016.07.21. 20:18
  • Fehérvárav19

Horváth Dániel, a fiatal szakember főleg az előkészítősöktől a juniorokig foglalkozik a csapatokkal, a felkészülés után pedig a szezon közben is irányítja majd a fiatalok erőnléti edzéseit.

„Az IWI Sportakadémia és az R-Med Akadémia erőnléti edzői tanfolyamait végeztem el, de folyamatosan bővítem tudásomat.” – kezdi bemutatkozását a szakember. „Amikor elkezdtem személyi edzéssel és sporttal kapcsolatos tanulmányaimat, tudtam, hogy sportolókkal szeretnék foglalkozni. Hosszútávon az volt a célom, hogy egy sportegyesületben tudjak dolgozni. 2014-től 2016-ig az MKB Veszprém csapatánál voltam utánpótlás erőnléti edző. Az Akadémián való munka először egy Kiss Dáviddal való beszélgetés során került szóba, ő említette, hogy erre a pozícióra keresnek szakembert a csapatnál. Ez körülbelül egy éve volt, azóta pedig több jégkorongozóval is foglalkoztam, több barátom is van közöttük. A tavalyi szezonban Kóger Dániellel, Sofron Istvánnal, Hegyi Ádámmal és Hajós Rolanddal edzettünk a nyáron. Nekik segítettem a kialakított terv kivitelezésében másfél hónapig. Emellett a CosmoSportban készült a MOL Ligában induló csapat is, velük is megismerkedtem, válaszoltam és kérdéseikre, és segítettem minél magasabb szinten kivitelezni a gyakorlatokat. Ebben az évben Kocsis Ferenccel, Korbuly Gergellyel és Szaller Márkkal készülünk a szezonra.

Milyen munkát fogsz végezni a fiatalokkal?

A felkészülés legfontosabb része a nyári alapozás, mert itt van idő arra, hogy erőt és robbanékonyságot fejlesszünk, izmot növeljünk. Emellett nagyon fontos az ízületi mobilitás (az izom rugalmassága, az ízületi mozgástartomány és egy testrész mozgásszabadságának kombinációja – a szerk.) fejlesztés, amire a srácoknak az egész szezon során nagy szükségük van. Mivel augusztusig nincs lehetőség jégen készülni, így a szárazedzésekre tudjuk fektetni a hangsúlyt. Ugyan a jégcsarnokban a legtöbb eszköz a csapatok rendelkezésére áll, a CosmoSporttal kötött együttműködés – ahol az újonnan épült második emeletet pont úgy alakítottuk ki, hogy alkalmas legyen erőfejlesztésre és speciálisan sportolók számára tervezett fejlesztésre – kiváló hátteret biztosít a felkészüléshez. Az edzőteremben minden, a profi ligákban is megtalálható eszköz a rendelkezésünkre áll (kettlebellek, szánok, súlyok, keretek, medicin labdák stb.). Így minden adott ahhoz, hogy magas színvonalú felkészülést tudjunk véghezvinni.



Ahogy már említettem, az ízületi mobilitásra külön figyelmet fogunk fordítani. Az egyik legfontosabb egy sportoló pályafutása során a sérülések megelőzése, elkerülése. Ennek legfontosabb feltétele, hogy ízületei mennyire mobilak és/vagy stabilak, ennek feltérképezésével kezdjük a munkát, majd az eredmények ismeretében állítom össze a programot. A felkészülés fázisaiban a törzs stabilitása az első, a második az izomtömeg megszerzése és az erő fejlesztése, végül pedig a robbanékonyság következik.

Első és legfontosabb dolognak tartom a gyakorlatok pontos kivitelezésének megtanítását, mert ha valaki nem megfelelően hajtja végre a gyakorlatot, akkor amellett, hogy nem fejleszti, az adott képességet, nem éri el a kívánt eredményt és még sérülésveszélyes is.

Fontos a megalapozott munka!

Az Akadémia korosztályainak felkészülését egy nagy rendszer részeként képzeljük el, a vezetőség célja is az, hogy ifjúsági korosztályba kerülve már a profi sportolókhoz hasonló munkát tudjanak végezni a fiatalok. Ennek alapozását már akár előkészítő korosztályban el lehet, de inkább kellene kezdeni. Az iskoláskorú sportolóknak – mivel egész nap az iskolapadban ülnek – gyengül az ízületi mobilitása és beszűkülnek a mozgástartományok, ezért kell korrekcióval, az alapok helyes elsajátításával és sérülésmegelőzéssel is foglalkozni. Az edzőteremben végzett munka mellett fontos a megfelelő regerációs rutin és az étkezés kialakítása is. Az edzéseken kívüli szokásrendszer kialakításában természetesen a szülők segítségét is kérjük, őket a megfelelő mennyiségű információval fogjuk ellátni.

Az edzés része még a sportágspecifikus bemelegítés és a nyújtás is. Erőnléti edzőként a feladataim közé tartozik ezek pontos levezetése, megtanítása és a gyakorlatok kivitelezésében való segítség is. Lehet egy program bármilyen jó, ha a sportolók nem tudjak kivitelezni, ez mit nem ér. Segítek a gyakorlatok bemutatásában, ösztönzöm a fiatalokat és a sérülések elkerülésének érdekében és a teljesítményfokozás miatt külön hangsúlyt fektetek a nyújtásra is.



Milyen speciális felkészülést igényel a jégkorong mint sportág?

A jégkorong elég speciális sportág, már csak azért is, mert a játékosok korcsolyát viselnek a mozgás során. Sok jégkorongozónak akad problémája azzal, hogy nagyon merev a bokájuk, ezért a boka mobilitásának és stabilitásának ellenőrzése és fejlesztése különösen fontos, de e speciális mozgás miatt minden ízületre kell hangsúlyt fektetni. Minden sportágnak más a mozgáskultúrája, így ahogy a futásnál, kézilabdánál vagy labdarúgásnál, a jégkorongnál is más izmok kerülnek előtérbe. Sokan nem is gondolnák, de az ütővel való játék is speciális felkészítést kíván, maga az ütés is speciális mozgásforma így megint más izmokat is kell fejleszteni. A jégkorong kontaktsport, ezért is nagyon fontos a stabilitás. Különösen fontos a törzsizomzat és a combizmok fejlesztése, erre is oda fogunk figyelni. A robbanékonyságban pedig a farizmok játszanak fontos szerepet.

Funkcionális (azaz hasznos) izmokra van szükségük. A legtöbb sportoló kidolgozott izomzattal rendelkezik. Ez jobb esetben nem annak az eredménye, hogy lemennek a konditerembe, leedzik a mellüket és a bicepszüket, hogy jól nézzenek ki. Mint már említettem kontakt sportról beszélünk, ezért fontos a megfelelő izomtömeg megszerzése, de az atletikus képességek fejlesztése és a mozgásminták maximális szintre növelése az elsődleges, ennek mellékterméke lesz (a megfelelő étrend betartásával) az izomzat növekedése, ami minőségi, használható lesz a pályán is! Tehát nem óriási „strandizmokat” fogunk felpakolni a sportolóinkra, hanem profi atlétákká neveljük, fejlesztjük őket.

A sportolók életkorának megfelelő feladatok elvégzése vezet sikerhez. A 12 évesek például nyilvánvalóan nem fognak súlyokat emelni, a fontos a megfelelő mozgáskultúra kialakítása és a különböző sportágspecifikus mozgások elsajátítása. A nagyobbaknál a fiatalabb korban kialakult jó szokásokra, mozgásokra alapozva lehet fejleszteni a már említett képességeket (robbanékonyság, állóképesség, erőfejlesztés, flexibilitás, ízületi mobilitás, koordináció, agilitás stb…). Náluk már súlyokat, szánokat vagy kettlebelleket is alkalmazunk.


Mi az első lépés a rendszer kialakításában, mik a nyári céljaid?

Előszőr is, minden edzővel részletesen beszélünk a nyári felkészülésről és megbeszéljük, mit kellene csinálniuk a gyerekeknek, edzéstervek kialakításáról és miben tudok a segítésükre lenni. Szeretnék olyan légkörben dolgozni, ahol a gyerekek fejlődése az első. A második lépés lesz felmérni, mit és hol tudunk kivitelezni a srácokkal, pontosan ezért fontos a CosmoSporttal kötött megállapodás, de akár a jégcsarnokban, a Bregyó Közi Atlétikai Központban, vagy a Halesz-parkban is fogunk végezni edzéseket. Tervezzük a jégcsarnok konditermének felmérését és fejlesztését is.

Az elméleti munka után szeretnék megismerkedni a csapatokkal és olyan közeget kialakítani, ahol a játékosok tudják, hogy a megfelelő munka elvégzése az ő felelősségük és a maximális teljesítőképességük szerint végzik el a gyakorlatokat. A célom ezen kívül, hogy a sportolóknak lehetőségük legyen bármikor segítséget kérni akár edzéssel vagy táplálkozással kapcsolatban."