Kevin Primeau: "A legfontosabb, hogy nem szabad letörni"
- 2010.11.01. 11:32
- FehervárAV19
Vasárnap bemutatkozott a Sapa Fehérvár AV19 új vezetőedzője, Kevin Primeau. A kanadai szakember bár vereséggel debültált, látott biztató jeleket, és képet kapott a legfontosabb fejlesztendő területekről is.
Első mérkőzésén állt a kispadon, aligha ilyen bemutatkozásról álmodott…
Hát, már ott voltam Jesenicében, akkor győzelemnek örülhettem. Azt gondolom, hogy ma az első harmadban legalább úgy játszottunk, mint Szlovéniában. Egy jó harmad után azonban – mint a jégkorongban oly sokszor – az emberelőnyös és –hátrányos csapatrészek eldöntötték a mérkőzést. Az ő emberfóros egységeik két gólt szereztek, a mieink pedig egyet sem. Ez volt a különbség. A helyzet az, hogy Jesenicében nem láthattam a csapatot emberelőnyben, mert egyetlen kiállítás sem volt az ellenfélből – na igen, szlovén bíró fújt… De magunkra visszatérve, sok-sok munkánk lesz az emberelőnyös játékunkkal. Szerintem a képességeink megvannak, nem kellene, hogy ligautolsók legyünk a fórok kihasználása terén – legalábbis az egyéni képességek alapján. Az azonban biztos, hogy sokat kell ezen dolgoznunk.
Ezzel azt mondja, hogy nem képességbeli okok állnak az emberelőnyök rossz hatásfokú értékesítése mögött?
Igen. Ráadásul meggyőződésem, hogy úgy is lehet hatékony az emberelőnyös játék, hogy nem feltétlenül mindig a legképzettebb játékosok vannak a jégen. Vannak olyan játékosaink, akik képesek gólokat szerezni. A nagyobb gond, hogy túlbonyolítjuk a dolgokat. Ezért nem működik. Meg kell győznöm a legjobb játékosainkat, hogy egyszerűbb megoldásokat válasszanak, mert szerintem jelenleg ez a legkomolyabb probléma.
Az emberelőnyök gyenge kihasználása mellett a védekezésben elkövetett komoly hibák is jelentősen hozzájárultak a vereséghez. Mi a véleménye erről?
Igen, a semleges harmadban egyszer épp egy ütemet késtünk, hátul nem volt támogatás – ezek azok a dolgok, amelyekről beszélnünk kell. Egy edzésem volt a csapattal eddig és korlátozott időmennyiségem. A védekező harmadban való munkán is változtatni kell, ezen is muszáj lesz dolgoznunk, tudatosabban kell együttműködni a jégen. Egy másik gólunkat is kapitális hiba előzte meg a saját harmadunkban. Jesenicében egyénként a mainál is több tiszta lövőhelyzete volt az ellenfélnek, csak nem lőtték be. Ezért arról beszéltünk a meccs előtt, hogy nem szabad annyi lövést engedni az ellenfélnek, ezt sikerült megvalósítani – kb. 30 lövés jöhetett a kapunkra, bár nem láttam még a pontos számot.
Sok mindenen kell dolgozni ez nem is kérdés. De mi ezek fontossági sorrendje?
A legfontosabb, hogy nem szabad letörni. A kispadon ennek jeleit véltem felfedezni, és ez bosszantott leginkább. A játékosok lógatták az orrukat. Mindegy, hogy az eredmény 1-4 vagy 1-7, ez nem fordulhat elő. Ilyenkor például oda kell menni, keményen leütközni valakit, ebből vagy másból energiát meríteni. Holnap új nap, menni kell tovább. De úgy látom, a játékosok vevőek lesznek a munkára. Amit az első harmadban láttam, az biztató volt, jó példája annak, hogy igyekeznek megvalósítani a megbeszélteket. És magas színvonalon meg is valósították. Korábban nem láttam a csapatot, nem tudom megítélni, hogy korábban hogyan játszottak ehhez képest, de szerintem remek harmad volt.
Talán segítette a jó kezdést a három soros taktika is. Több véleményt lehetett hallani a szünetben, miszerint a negyedik sor bevetése a harmad derekán mintha kicsit kizökkentette volna a társaságot. Egyetért ezzel a megállapítással?
A mai mérkőzésen nem én meccseltem, de az volt a tervünk, hogy akkor vetjük be ezt a sort, ha a játék alakulása ezt megengedi. A szezon folyamán fontos lesz, hogy a negyedik sort is tudjuk használni. Ugyanakkor legalább ennyire lényeges, hogy ők is tudják: ma kaptak egy gólt, márpedig világos kell legyen számukra, hogy amikor bent vannak a jégen, erőteljesen arra kell fókuszálniuk, hogy jól védekezzenek. Ezt a kérdést kezelni fogom, mert ez nem fordulhat még egyszer elő. Elvi szinten viszont fontos, hogy a negyedik sort amikor csak tudjuk, bevessük, mert ezzel a többi sorainkat is erősítjük.