Kiss Dávid a Hydro Fehérvár AV19 vezetőedzője
- 2023.07.24. 15:50
- Fehérvárav19
A székesfehérvári szakember aktív pályafutásának nagy részét a koronázóvárosban töltötte, majd az Ifj. Ocskay Gábor Jégkorong Akadémia korosztályos csapataival sikert sikerre halmozva lépkedett felfele a ranglétrán. A magyar válogatott szakmai stábjában is dolgozó szakember már az Erste Ligában is bizonyított, emellett három éve az ICE-csapat másodedzőjeként fejlődött.
Kiss Dávid 1999 októberében húzott először korcsolyát, Székesfehérváron. Pályafutását 2006-ig szülővárosában folytatta, majd több éven keresztül külföldön szerepelt, először Szlovákiában, majd a Red Bull Akademie csapatában, valamint az USA-ban, emellett tagja volt a korosztályos nemzeti együtteseknek. 2009 és 2012 között a Fehérvár AV19 magyar bajnokságban szereplő csapatának játékosa volt, utolsó aktív szezonjában behívott kapott a magyar válogatottba is. Pályáját, az aktív sportolói élet utáni első lépéseit Fekti István, a FEHA19 ügyvezetője kísérte végig, aki elmondta, hosszú évek tudatos munkájára volt szükség ahhoz, hogy Kiss Dávid a Hydro Fehérvár AV19 vezetőedzője lehessen. „Nagy öröm és büszkeség számomra, hogy Kiss Dávid irányítja a felnőtt csapatunknak a következő szezonban, első magyar vezetőedzőként a ligában. szinte az első jégre lépésétől követhettem a pályafutását, játékosként és edzőként egyaránt, pályafutása befejezése után nagyon jó döntésnek bizonyult, hogy ilyen fiatalon az edzői pályát választotta, és elkezdődött egy tudatos építkezés vele kapcsolatosan, aminek a végső kimenetelét akkor még nem láthattuk, csak bízhattunk abban, hogy eljön az a nap, amikor a felnőtt csapatunknak vezetőedzőként irányíthatja. Kiváló szakemberekkel dolgozhatott az elmúlt években, láttam a napi munkájában, hogy milyen szisztematikusan építi különböző kultúrájú edzőknek a filozófiáját, illetve tudását a saját programjába, kiválóan ötvözte a saját megérzéseivel és tapasztalataival, ezért volt már akadémiai szinten is rendkívül eredményes. a felnőtt jégkorong azonban egészen más szakmai kihívás és felelősség, azonban tavaly is volt már lehetősége egyedül irányítani a padon a csapatot, most azonban már a napi szintű felkészülés és az eredményes szereplés is az ő vállát nyomja majd. Nála jobban senki nem ismeri a klub értékeit és elvárásait, biztos vagyok benne, hogy mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy kiszolgálja a jégkorongot szerető publikumot Fehérváron. Amiben tudom, mindig is fogom segíteni, és óriási izgalommal várom a szezonrajtot!”
Edzői pályáját az Ifjabb Ocskay Gábor Jégkorong Akadémián kezdte, ahol Tyler Dietrich mellett rögtön a juniorcsapat másodedzője lett, akivel három szezon alatt két osztrák bajnoki aranyérmet és egy ezüstöt zsebeltek be, emellett három magyar bajnoki arany a mérlegük. Első vezetőedzői megbízatását a 2015/2016-os szezonban kapta, együttesével, akiket Sofron Attilával négy évig irányított, nyolc bajnoki címet (két EBJL, két EBYSL, két ifjúsági magyar aranyérem és két junior aranyérem) szereztek – ezzel az akadémia történetében is páratlan sikert ért el. 2016-ban a Magyar Jégkorong Szövetség, Séra Miklós-díjjal (a legjobb utánpótlásedzőknek járó díj) ismerte el a munkáját. 2017-ben a Testnevelési Egyetemen diplomázott testnevelő-edző szakon, emellett pedig számos külföldi tanulmányúton és szimpóziumon képezte magát. Amellett, hogy több éven keresztül dolgozott utánpótlás-válogatottakkal (többek között a serdülő- és juniorválogatottal, amely csapattal több aranyérmet is szerzett), 2019-ben a Fehérvári Titánok vezetőedzője lett, fiatal csapatával mindkétszer rájátszásba jutott az Erste Ligában, majd 2020-tól a Hydro Fehérvár AV19 másodedzőjeként dolgozik. „Derült égből villámcsapásként ért ez a lehetőség, nem is igazán tudtam felkészülni erre a döntésre, de örülök, hogy a menedzsment is támogatott és jelezték, hogy rám bízzák ezt a feladatot a jövőben, a bizalmukat ezúton is köszönöm és nagyra értékelem. Gondolkodás nélkül igent mondtam annak ellenére is, hogy nehéz a helyzet az idő rövidsége miatt, az előszezont és a keretet a korábbi vezetőedző véleményének kikérésével állították össze, de most a legfontosabb az, hogy folytassuk az eddig megkezdett munkát” – világított rá a döntés hátterére Kiss Dávid, aki a klubtörténet legfiatalabb vezetőedzőjeként irányítja majd a csapatot. „Ez a lehetőség pont olyan hirtelen jött, mint az, hogy abbahagyom a jégkorongot és elkezdek edzősködni. Akkor még nem volt tervem, csak motiváltságom, most pedig, amellett, hogy reménykedtem és bíztam benne, hogy megkapom a lehetőséget, már tíz év edzői tapasztalattal a hátam mögött tudom, mire vállalkozom. 2012-ben tudtam, hogy a jégkorongban szeretnék maradni, visszaadni a klubomnak mindazt, amit tőlük kaptam, majd fiatal edzőként célom volt fiatal játékosokat a mai elfogadott értékrendeknek megfelelően nevelni. Az egész eddigi edzői karrierem során közel álltam korban a játékosaimhoz, de mindig sikerült megoldanunk azt, hogy az egymás iránti tiszteletet kivívjuk. Edzőként minden nap az motivált és motivál, hogy a játékosaim érezzék, mindennel, amit teszünk, az ő életútjukat segítjük, legyen az sportbeli, vagy a civil élethez köthető dolog.”
Nemzetközi bajnokságban szereplő magyar vezetőedzők között is impozáns társaságba kerül a fiatal magyar tréner, aki kiemelte, készen áll a feladatra. „Mondhatnánk, hogy rizikót vállalok, hiszen abban is van kockázat, ha az ember kilép a házból és tudom, hogy milyen pedigréjű edzők mellett kell helyt állnom, de az elmúlt években azért dolgoztam, képeztem magam és bizonyítottam minden szinten, ahol feladatot kaptam, hogy egy nap megkapjam ezt a lehetőséget. Egy-két év múlva sem lennék tapasztaltabb, az edzői filozófiám már kialakult, remek edzőktől tanultam, másodedzőként pedig mindent igyekeztem ellesni és beépíteni a saját programomba. Ha nem próbálnék meg előrelépni, akkor életem végéig bánnám, hogy nem vágtam bele.”
Szélig Viktor, a klub general managere már korábbi nyilatkozataiban is utalt rá, hogy a magyar tréner előléptetése a klub tervei között szerepelt, Kiss Dávid tekintetében évek óta szisztematikus felkészülés zajlott a vezetőedzői szerepre. „Kiss Dávid vezetőedzői megbízatása előbb-utóbb tervben volt, az pedig, hogy ezt az ismert szituáció miatt előrébb kellett, hozni, nem probléma. Dávidban megvan a kellő motiváció, felkészült a feladatra. Az elmúlt három évben másodedző volt, részese volt az irány kidolgozásának, úgy látjuk, képes a klub céljait, a meglévő filozófiát végigvinni amellett, hogy frissességet is hoz a rendszerbe. Örülök, hogy a csapatnak magyar vezetőedzője lesz, hogy Dávid Székesfehérváron lett edző, a Titánok élén felnőtt vezetőedző és itt lép ki a nemzetközi porondra is. Jó példa ő arra, hogy azok a saját nevelésű fiatalok, legyen az akár játékos vagy edző, akikben van potenciál és motiváltak is, megkapják a lehetőséget.”
Kiss Dávid természetesen a közeli jövőről, a felkészülésről és az edzői filozófiájáról is szót ejtett. „Kevin remek szakember, óriási munkabírással, úgy gondolom, kiváló alapokat fektetett le. A következőkben egy-két helyen némi frissítéssel és igazítással az általunk követett szabályok nagy részét megtartjuk, hiszen az idő rövid, a csapat kerete és szerkezete nagyjából ugyanaz, nincs időnk nekiállni egy teljesen új játékrendszer bevezetésének. A felkészülés során a játékosokat véleményét is bevonva szeretnénk finomhangolni, hogy mik azok a területek, amik nehézséget okoztak az elmúlt időszakban. Számomra edzőként az a legfontosabb, hogy fenn tudjuk tartani a természetes rajongást és extázist a játékosokban, hogy úgy jöjjenek a csarnokba minden nap, hogy szeretik ezt csinálni. Természetesen vannak jobb és rosszabb napok, a győzelmek segítik a morált, a vereségek után pedig le kell szűrnünk, hogy mit tudunk továbbvinni. Jó alapokat tettünk le a védekező hokival, de számomra fontos a védekező és a támadó játék természetes egyensúlya, az, hogy a srácok önfeledten és felszabadultan játsszanak amellett, hogy a struktúrát és a játékrendszert bertartják” – foglalta össze terveit a vezetőedző.