Megújul a Jégcsarnok hűtési és fűtési rendszere
- 2010.07.13. 14:17
- FehervárAV19
Már tegnap megkezdődtek a korszerűsítés munkálatai az Ifj. Ocskay Gábor Jégcsarnokban, amelynek köszönhetően a létesítmény energiatakarékos, a környezetszennyezést csökkentő, megújuló energiaforrást hasznosító rendszert kap.
Minderről ma tartottak sajtótájékoztatót a Hiemer-ház impozáns sajtótermében, ahol klubunkat Ocskay Gábor szakosztály-igazgató, míg a kivitelező ELKÁ Épületgépész Kft.-t annak igazgatója, Kiss Zoltán képviselte.
A korszerűsítésre egyébként az önkormányzat európai uniós pályázaton vissza nem térítendő támogatásként több mint 85 millió forintot kapott, s ugyanennyit hozzátett a város is a maga erejéből, hiszen a létesítmény önkormányzati tulajdonban van. A projektet – amelynek pontos elnevezése: „Székesfehérvár, Alba Volán SC jégcsarnok korszerűsítése és energiaracionalizálása megújuló energiahasznosítással” - 2009. október 19-én bírálták el számunkra örömteli eredménnyel, ami 85 millió 430 ezer 210 forint vissza nem térítendő támogatást jelent.
A teljes rekonstrukciót követően a csarnok energiatakarékos, a környezetszennyezést jelentős mértékben csökkentő, megújuló energiaforrást hasznosító rendszert kap.
Elsőként Kiss Zoltán számolt be a sajtó képviselőinek a munkálatokról, amelynek eredményeként télen is kellemes, 10-14 fokos hőmérséklet várható majd a csarnokban.
- A korszerűsítésnek több oka is van, egyrészt kényelmi szempontok vezérelték a beruházót, másrészt a jégminőség is jobb lesz, nem beszélve az energia-spórolásról. A csarnok ugyanis régi, szigetelés nélküli épület, s ennek a szigetelését is több lépcsőben oldjuk majd meg, amivel elérjük, hogy télen az eddig nulla fok helyett 10-14 fokos hőmérséklet fogadja a szurkolókat. Hozzáteszem, hogy a jég minősége is jobb lesz. A nyári, melegebb időszakban a lemeztetőt speciális szárító légtechnikai rendszerrel – locsólórendszerrel - hűtjük, ami ötven százalékos spórolást jelent, s például augusztusban olcsóbb lesz a jégkészítés is, mivel ez megoldja az épület páramentesítését is. A fűtést és hűtést megújuló energiaforrással, azaz talajhőt hasznosító hőszivattyús rendszerrel oldjuk meg. Így a nézőtér is – a szárító légtechnikai rendszer hatására – temperáló alapfűtést kap majd.
A költségekkel kapcsolatban jegyezte meg Ocskay Gábor:
- Majd a jövő évi számlák megmutatják, mennyit tudunk ezzel spórolni, de a szakemberek szerint nagyon hatékony rendszer épül ki és nem leszünk elégedetlenek a számadatokkal. Azt már most tudjuk, hogy mennyivel fizetünk kevesebbet azáltal, hogy nem egy köldökzsinórón keresztül, a Hűtőháztól kapjuk az energiát a jégkészítéshez, hanem önállóan állítjuk elő a jeget. A költségekről még annyit, hogy a hűtési-fűtési számlákat kell egymás mellé tenni, hiszen valóban spórolhatunk, de azt ne feledjük: ez az egész villanyáramról működik majd. Bízom benne, hogy valóban megvalósul az energiatakarékoskodás, de természetesen nem csak ezért fontos ez a rendszer. Amióta 2000-től átvette az Alba Volán SC az önkormányzati tulajdonú csarnok üzemeltetését, hihetetlen dolgokat valósítottunk meg. Tíz év alatt elértük, hogy átadásra került egy új öltözőblokk mintegy kétszáz négyzetméteren, majd ülőhelyekkel szereltük fel a csarnok nagy részét, s tavaly a teljes hűtőrendszer önállóvá vált. A jégcsarnok modernizálásával mindenki nyer, mert 2014-ig folyamatosan bevezetik az emelt számú testnevelés órákat, márpedig a sok, tornateremhiánnyal küzdő iskolának segítséget jelent majd a létesítményünk, akik közül sokan már most ott tartják az óráikat. Fűtés jelenleg az épület kommunális és egyéb helyiségeiben van, de maga a csarnok jelenleg csak indirekt módon fűtött. A tervezett légtechnikai rendszerrel a nézőtér és a lelátók temperált frisslevegő ellátást kapnak. Jelenleg nincs a csarnokban szárító szellőztetés sem. A jégkészítés, a jégfenntartás technológiájából adódóan oly mértékű pára-, illetve nedvesség-lecsapódás jelentkezik a belső ívelt tetőfelületeken, amely a tetőszerkezet károsodását okozza. A korszerű, a versenysport számára is megfelelő minőségű jégfelület előállítása jelen körülmények között rendkívül nehéz és költséges feladat. Az korszerűsítés során önállóvá váló energetikai rendszer, a talajhő-hasznosítás, a tervezett légtechnikai rendszer az eddigi üzemeltetési költségek drasztikus csökkenését és az épület állagmegóvását eredményezi.
A munkálatok befejezési határideje november 15., de a korszerűsítés sem a hokiszezont, sem a közönségkorcsolyázást nem befolyásolja.
AG
AG