Szeptember 1-jén léphet életbe az új sporttörvény

  • 2011.05.06. 09:37
  • FehervárAV19
És hogy ez a hír miért kívánkozik honlapunkra? Tessék csak emlékezni: nemrég szeretett városunk három patinás egyesülete is segélykiáltással fordult a városvezetőkhöz.
A nyomós érv kapcsán sajtótájékoztatót is tartottak a az Ifj. Ocskay Gábor Jégcsarnok VIP-termében, hiszen klubunk, a Sapa Fehérvár AV 19 mellett az Albacomp és az Alcoa FKC vezetői is segítséget kértek.
Akkoriban megírtuk: gyönyörűen hangzik, hogy csapatunk mellett bajnoki aranyérmet szerezhet Székesfehérvár további két együttese, a Videoton és az Albacomp is – míg a női kézisek a nemzetközi porondra léphetnek ki elmúlt évi eredményüknek köszönhetően -, csakhogy a kulisszák mögött egyre súlyosbodó problémákról hallani.
Amit már nem is lehet a kulisszák mögé rejteni…
A helyzet kritikus, s az anyagi problémák megoldására kért segítséget Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzatától a fent említett három klub, tehát a Sapa Fehérvár AV19, az Alcoa FKC-RightPhone és az Albacomp.
A probléma mindhárom egyesületnél közös: amíg nem lép életbe a beígért, és a sportkluboknak jelentős segítséget nyújtó társaságiadó-törvény, addig az egyesületek roppant nehéz helyzetben vannak.
A dolog odáig fajult, hogy immár mentőövért kiáltanak a vezetők, akik eddig is mindent megtettek a stabil működésért, ám mára elfogytak az eszközök, s félő, ha nem jön segítség, komoly, nagyon komoly bajba kerülhet a város három patinás egylete.
A sportszervezetek immár napi gondokkal küzdenek, így életbevágó lenne a minél gyorsabb segítség, amiben egyaránt bíznak, reménykednek sportvezetőink.
És ha minden a terveknek megfelelően alakul, akkor az új finanszírozási rendszernek köszönhetően – ami nem ugyanaz az életbe lépő sporttörvénnyel - a klubok fellélegezhetnek.
Czene Attila sportért felelős államtitkár szerint az államnak a sport területén ezentúl elsősorban koordináló és stratégiateremtő szerepe lesz, amelyet az olimpia-centrikusság jellemez majd.
„Az új sporttörvény szeptember 1-jén, az új finanszírozási rendszer – beleértve a sportegészségügyet és az új sportbiztosítási rendszert is – pedig 2012 januárjától léphet életbe” – jelentette ki az államtitkár, aki szerint a magyar sport területén leginkább az utánpótlás-nevelésre és a létesítményhelyzet javítására kell koncentrálni, mert ezeken a területeken van szerinte a legnagyobb lemaradás.
Az olimpiai bajnok Czene a sporttörvény újraszabályozásáról szóló, a Parlamentben kedden megtartott vitanapon elmondta: 85 százalékban biztos abban, hogy az Európai Unió jóváhagyja majd a társaságiadó-kedvezményre vonatkozó törvényjavaslatot.
Amire nem csak a fent említett három klub vár…
Időközben kiderült, hogy húnius 15-én léphet életbe a magyar sportot érintő társaságiadó-kedvezményről szóló törvény, amely a jövő héten kerül az országgyűlés elé.
Bánki Erik, az országgyűlés sport- és turizmusbizottságának elnöke azt mondta, befejeződtek az egyeztetések az Európai Bizottsággal, így a parlament elé kerülhet az öt látvány-csapatsportra - labdarúgás, kézilabda, kosárlabda, jégkorong, vízilabda - vonatkozó törvényjavaslat, amelynek elfogadása esetén az adókedvezmény-rendszer a kormány számításai szerint nagyjából 20 milliárd forint pluszt jelent a magyar sportnak. A fideszes politikus hozzátette: ennek köszönhetően várhatóan jelentősen nő a profi és az amatőr sportolók száma is Magyarországon.
"Ilyen rendszer először Magyarországon léphet életbe, így kimondhatjuk, hogy az Európai Unió minket fog követni, s végre Magyarország ismét az élen jár valamiben - fogalmazott Bánki. - A legutóbb, Gödöllőn megtartott informális sportminiszteri értekezleten nagyon sokan kérdezték Czene Attila sportért felelős államtitkárt erről a törvényről, így várható, hogy a többi uniós állam átveszi majd tőlünk a rendszert."
A sport- és turizmusbizottság elnöke elmondta, három fordulóban kellett egyeztetni az Európai Bizottsággal a törvényjavaslatról, s mostanra az uniós végrehajtó testület az intézkedési terv 90 százalékát elfogadta, már csak két pont van, amelyről még vita folyik.
"Az egyik ilyen terület a profi sportklubok tárgyi eszköz beruházásokra, illetve felújításokra fordítható forrásainak támogatása, a másik pedig a profi klubok által foglalkoztatott sportszakemberek és technikai személyzet bérének támogatása - mondta Bánki. - Az már az első egyeztetés alkalmával nyilvánvalóvá vált, hogy a profi sportolók fizetéséhez egyetlen forintot sem adhatunk, de ezt eredetileg is így gondoltuk."
A politikus hozzátette, ezekben a kérdésekben 60 napon belül megfogalmazza állásfoglalását az Európai Bizottság.
"Nyáron elkezdődhetnek azok a létesítmény-fejlesztési beruházások, amelyek sportszakmai célokat szolgálnak, s ezekhez 70 százalékban lehet igénybe venni a társaságiadó-kedvezményt, tehát csak 30 százalék önerőre lesz szükség - fogalmazott Bánki. - Az utánpótlás-nevelési támogatás szakmai részének esetében 90 százalék adótámogatásból leírható lesz, mindössze 10 százalék önerőt kell majd ehhez biztosítani, a személyi jellegű kifizetések esetén 50 százalékot lehet majd adótámogatásból igénybe venni."
A sport- és turizmusbizottság elnöke azt mondta, míg korábban úgy volt, hogy csak az öt látvány-csapatsport első osztályú klubjai részesülhetnek ebben a támogatásban, addig ezt mára kibővítették, így az érintett sportágak összes csapatai - osztálytól függetlenül -, illetve sportszövetségei is igénybe vehetik a társaságiadó-kedvezményből adódó támogatást.
"A törvény hatályba lépését követően a támogatások egy úgynevezett támogatási igazolással vehetőek majd igénybe, tehát a klubok és a sportági szakszövetségek benyújtják igényüket a sporttámogatásokat ellenőrző szervezethez, amely jelenleg Nemzeti Sportintézet néven az utánpótlás-neveléssel foglalkozik, de ez a tevékenység majd átkerül a Magyar Olimpiai Bizottsághoz, az NSI pedig átalakul - ismertette a rendszer működését Bánki. - A szervezet ellenőrizni fogja, hogy az a fejlesztési, szakmai program, amelyet finanszírozni akar az adott klub vagy szakszövetség, egybeesik-e az adott sportág fejlesztési stratégiájával. Ha a szakmai szempontok elfogadhatóak, akkor a sporttámogatásokat ellenőrző szervezet kiadja az igazolást, amelyet az igénylő elvisz az adott céghez, akitől a támogatást kéri. A cég átveszi az igazolást, átutalja a támogatási összeget, és majd az év végén, vagy a következő év elején, amikor az adóbevallások elkészítésére kerül sor, akkor csatolja az igazolást az adóbevallásához, tehát nem a költségvetésbe fizeti be az összeget, hanem közvetlenül a klubnak, vagy a szakszövetségnek juttatja el."
Bánki hozzátette, a rendszerhez egy szigorú, folyamatos ellenőrzés is kapcsolódik, másképp ugyanis nem lehet kizárni az esetleges visszaéléseket.

AG