Tisztázzuk a játékkésleltetés szabályait!
- 2018.10.05. 17:00
- Fehérvárav19
Az IIHF 2018-tól érvényes szabálykönyve alapján a kapusok esetén speciális szabályok vonatkoznak a játékkésleltetésre. Az Erste Bank Eishockey Ligában a Nemzetközi Jégkorongszövetség szabályozásától eltérő módon ítélnek kisbüntetést a kapusoknak játékkésleltetés esetén.
A szabály bevezetésének célja az, hogy csökkentsék a játékmegszakítások számát a kapusok által szándékosan megfogott korongok esetén olyan esetekben, amikor a játék megszakítása nem szükséges vagy a játékmenet szempontjából hátrányos.
Az előző IIHF szabálykönyvhöz képest (amelyet eddig minden részt vevő csapat használt) az EBEL-ben a régi és az új szabályok ötvözésével fogják megítélni a kétperces büntetést a kapusoknak. Újdonság, hogy a kapu előterét a korábbi szabályozáshoz képest jelentősen lecsökkentettek és a „sárga zóna” újdonságként került be az új szabályok magyarázataként.
Az alapgondolat szerint, amennyiben a kapus biztonságosan meg tudja játszani a korongot, ezt a megoldást kell választani. A szabály nem korlátozódik le arra, ha a kapus a korongot az ütőjével hozza játékba. A játékkésleltetés nem lép életbe akkor, ha a kapus az ütőjén kívül más testrészével ér a koronghoz a sárga zónán belül.
214-es szabály – JÁTÉK KÉSLELTETÉSE | KAPUS – A KORONG FAGYASZTÁSA A PALÁNKNÁL
Azt a kapust, aki a botjával, a korcsolyájával vagy testével oly módon tartja meg vagy játssza meg a korongot a palánknál, hogy az a játék megszakítását eredményezze, Kisbüntetéssel kell sújtani, még akkor is, ha leszerelik.
220-as szabály - KORONGFOGÁS A KAPUELŐTÉRBEN | KAPUS
DEFINÍCIÓ: A kapusnak megengedett, hogy a korongot a kapuelőtérben „fagyassza”, feltéve, hogy az ellenfél támadja. Ha nem támadják és van elég ideje, hogy biztonságosan megjátssza egy csapattársát, köteles ezt megtenni.
A kapust, aki három másodpernél tovább fogja a korongot, holott nem támadja őt ellenfél, Kisbüntetéssel kell sújtani.
A kapust, akit nem támadnak és szándékosan a mammutjába, a teste és a védőfelszerelése közé vagy a sportfelszerelésébe ejti a korongot, hogy játékmegszakítást érjen el, kisbüntetéssel kell sújtani.
A kapus támadásának megítélése vonatkozásában a kulcspontok az alábbiak (a sárga zónán belüli korong esetén):
-a korong a jégen van-e, vagy a jégre helyezhető-e úgy, hogy a kapus biztonságosan meg tudja játszani a csapattársát?
-az ellenfél játékosa a sárga zónában vagy annak közelében van-e úgy, hogy három másodpercen belül meg tudja támadni a kapust?
-a kapusnak a sárga zónán belül lehetősége van (de nem köteles) megjátszani a korongot, ha az ellenfél játékosa a közelben van és bármilyen módon támadja a kapust
-a kapusnak a fehér zónában levő korongot meg kell játszania (nem érhet el játékmegszakítást), ha a korongot birtokba veszi, akár megtámadják őt, akár nem.
221-es szabály - KORONGFOGÁS A KAPUELŐTÉREN KÍVÜL | KAPUS
Bizonyos helyzetekben nem megengedett, hogy a kapus a korongra essen azért, hogy játékmegszakítást érjen el, ha a teste a kapuelőtéren kívül van. A sárgával jelzett terület (az alsó képen) a korongfogás szempontjából a 220-as szabályban foglaltak szerint kapuelőtérnek minősül.
Sárga zóna:
- a kapusnak megengedett, hogy fedezze a korongot. A kulcskérdés az, hogy a kapusnak meg volt-e a lehetősége arra, hogy megjátssza a korongot, mert három másodpercen túl sem támadták meg
- A sárga zónát jégbe festett jelzések nem mutatják. A sárga zóna egy olyan terület, amely körülbelül egy testhosszal szélesebb a kapuelőtérnél. A hosszúság meghatározásakor a bajusz a határolópont. A játékvezetőknek a megítélésére van bízva, hogy egy esemény a sárga zónával jelzett területen belül történt-e.
- A korong helyzete a döntő annak megítélésekor, hogy a sárga zónán belül vagy kívül történt-e egy esemény. A kapusnak nem megengedett, hogy a fehér zónában megjátssza, megfogja vagy fagyassza a korongot, majd pedig bekorcsolyázzon a sárga zónába azért, hogy játékmegszakítást érjen el.
Fehér zóna:
- Kisbüntetéssel kell sújtani a kapust, ha a korongot fedezi vagy megjátssza, majd ráesik vagy megfogja, hogy játékmegszakítást érjen el bárhol a fehér zónában, továbbá akkor, ha amikor a korong a gólvonal mögött és a fehér zónában vagy a bajuszokon túl van, ráesik vagy a testéhez vagy a palánkhoz szorítja, akár megtámadják őt, akár nem.
Jelen írás nem minősül a Nemzetközi Jégkorongszövetség és az Erste Bank Eishockey Liga hivatalos állásfoglalásának, cikkünk tájékoztató jellegű. A liga eredeti (angol és német) nyelven írott tájékoztatása elérhető az erstebankliga.at oldalon.