Ulf Weinstock: "Új gondolkodásmódra kell átállni"
- 2010.08.03. 09:30
- FehervárAV19
Ulf Weinstock, a Sapa Fehérvár AV19 vezetőedzője az első edzést követően nyilatkozott honlapunknak. A szakember beszélt a tervezett taktikai változásokról és a csapat előtt álló feladatokról egyaránt.
Mik az első benyomásai az első jeges edzést követően?
Mi volt az első edzés célja?
Van-e információja arról, hogy hogyan sikerült a száraz felkészülés?
Nincs sok idő az első felkészülési mérkőzésig. Jó ez, hogy ennyire hamar és sok találkozót kell játszani?
Ezek szerint a fizikai felkészítés mellett kiemelt figyelmet fordít a taktikai kérdésekre is.
Az első ellenfelünk egy DEL-csapat, a München. Nem túl nagy falat ez elsőre?
Mekkora változást tervez a játékrendszerben?
Milyen játékelemeket érint a módosítás?
Mennyi idő kell Ön szerint, hogy azt lássa viszont a jégen, amit elképzelt?
Meg fognak lepődni a szurkolók az új játékrendszert látva?
Ma még éppen csak elkezdtük a korcsolyázást, ami igen kemény volt, ilyenkor még nehéz bármit is mondani. Azt azonban láttam, hogy sokat dolgoznak a srácok, és hogy igyekeznek végrehajtani, amit kérek tőlük. Az első edzésen nehéz különösebb dolgokat felfedezni. Új csapathoz érkeztem, figyeltem a kapusokat, a védők mozgását – egyelőre ennyi. De a hét folyamán egyre több és több mindenre lesz rálátásom majd.
Mi volt az első edzés célja?
Az, hogy elfáradjanak. Ezen túlmenően némi korongkezelés, újra hozzászokni a jéghez, a felszereléshez, ennyi. Az első edzésen ennél többet nem nagyon lehet csinálni. Szeretem, ha a játékosaim fáradtak, mert azt akarom, hogy sokat korcsolyázzanak, támadják a kaput stb. Nagy intenzitással láttunk munkához, és ez így is fog maradni.
Szóval akkor a játékosok igencsak el fognak fáradni az elkövetkezendő napokban és hetekben?
Ez a hét igen kemény lesz. Szerda és szombat kivételével naponta kétszer edzünk, azokon a napokon délután taktikai megbeszélések lesznek. A jeges edzések között pedig további fizikai gyakorlatokat tervezek. De erre szükség van, mert egy kemény első héttel jó alapokat lehet teremteni az egész szezonra. Ha szolidabban kezdünk, akkor nehéz lenne a helyzet, mert ilyen erős edzésmunkát a további hetekben már csak egy-egy napon lehet végezni.
Van-e információja arról, hogy hogyan sikerült a száraz felkészülés?
Igen. Éppen most kaptam meg a múlt heti fizikai felmérés eredményeit, így még nem volt időm áttanulmányozni. A magyar játékosok végigdolgozták az elmúlt időszakot, az általuk elvégzett munkát illetően képben vagyok. Ám sajnos jópár játékos nem végezte el a tesztet, így amikor ők befutnak, akkor még egyszer sort kell keríteni a felmérőre. Nincsenek itt például a légiósok, nem is itt készültek, fogalmam sincs mit csináltak a nyáron. Csak remélni tudom, hogy nem lesz rajtuk súlyfelesleg. Mivel ők az e heti munka egy részéből is kimaradnak, rájuk különedzések várnak a jövő héten. Hat-tíz edzés kihagyása komoly dolog. Ha valaki az egész hétről kimarad, az tíz edzés – rengeteg. Muszáj valahogy pótolni.
Nincs sok idő az első felkészülési mérkőzésig. Jó ez, hogy ennyire hamar és sok találkozót kell játszani?
Teljes mértékben. A sok gyakorlás közepette szüksége van a játékosoknak mérkőzésekre. Ráadásul most nagyon sok edzésünk van az első találkozóig, több, mint amennyit általában tartani szoktam. Korábbi csapataimmal az első jeges hét végén már tesztmeccset szoktam játszani. Szóval az, hogy most kétheti munka után lesz az első fellépésünk, egyáltalán nem jelent gondot. Bőven lesz lehetőségünk gyakorolni az emberelőnyöket, a kiugrásokat, a játék késleltetését stb. Aztán meg kell nézni mérkőzéseken, hogy értik-e a játékosok az elvárásokat. Nem ugyanaz az edzésen a saját csapattársad ellen megvalósítani valamit, mint egy ellenfél ellen. A játékosoknak is jó az, ha megtapasztalják, hogy is működik a koncepció.
Ezek szerint a fizikai felkészítés mellett kiemelt figyelmet fordít a taktikai kérdésekre is.
Hogyne. Szerdán és szombaton taktikai értekezletet tartok. Jó lesz ez a hét, hogy megismerjem a srácokat, hogy hogyan mozognak a jégen. Ez egy remek kezdet.
Az első ellenfelünk egy DEL-csapat, a München. Nem túl nagy falat ez elsőre?
Nem tudom. Talán. Viszont az a jó ebben a meccsben, hogy még nem találkozott egymással a két csapat. Azért jó egy ismeretlen ellenfél, mert akkor mindenki 100%-ig koncentrál. Ha olyan az ellenfeled, akivel már százszor játszottál, nem olyan fókuszált a társaság. Márpedig mi új játékrendszerre állunk át, így tökéletes összpontosításra van szükség.
Mekkora változást tervez a játékrendszerben?
Nagyot, határozottan nagyot. Ehhez sok-sok gyakorlás és felkészülési találkozó kell. Nem is tudom, hogyan jellemezzem, mindenesetre teljesen új lesz mindenki számára. Nyilván a 34-35 éves játékosok számára kicsit több idő kell majd, hogy megszokják, a fiataloknak sokkal könnyebb lesz az átállás. Nagyságrendileg 50%-ban újak lesznek a taktikai elemek.
Milyen játékelemeket érint a módosítás?
Minden más lesz. A kiugrások, a játék késleltetése, a semleges harmadbeli játék – minden. Más irányba kell mozogni – hiába voltál center világéletedben, és erre meg erre korcsolyáztál mindig, most másfele kell majd. Majd meglátják! Nekem se könnyű ez, mert új ember vagyok a csapat élén, időbe telik, mire megértik a játékosok, hogy mit is akarok.
Mennyi idő kell Ön szerint, hogy azt lássa viszont a jégen, amit elképzelt?
Remélem, a szezonkezdetre már eljutunk ide, talán korábban. Ezért is kell sok meccset játszani, hogy pontosan ki tudjuk elemezni, mi nem jó, min kell javítani. A szurkolók részéről is nagy türelemre van szükség a felkészülési meccsek alatt, ezek az összecsapások elsősorban a magunk céljait szolgálják, nem kimondottan a közönség kedvéért vannak. Persze fontos, hogy a drukkerek újra láthassák a csapatot, de ahogy korábban is mondtam, mire egy új játékrendszer jól működik, eltelhet egy-másfél hónap is. Lehet, hogy sose fog tökéletesen működni. De valahol el kell kezdenünk. Meg kell adnunk a srácoknak a lehetőséget, hogy hibázzanak, és aztán beszéljünk ezekről. Mindenki azt mondja, hogy persze, tudja, mit kell csinálnia, aztán jön a meccs, és kiderül, hogy mégsem. Új gondolkodásmódra kell átállni, és ez időbe telik, mire beidegződik. Lehet, hogy amit régen csináltak, az sem rossz, de én a saját rendszeremben gondolkodom, és azt is várom el. Nekünk jobban kell edzenünk, mint a riválisaink és okosabban kell játszanunk náluk. Ha nem így tesszük, nem fogunk meccseket nyerni. Nincs olyan keretünk, amellyel papírforma győzelmeket szállíthatnánk. A célunk, hogy elérjük a rájátszást. Jobb dolgokat és jobban kell csinálnunk, mint mások.
Meg fognak lepődni a szurkolók az új játékrendszert látva?
Igen, azt hiszem. Kicsit támadóbb szellemű. Bármilyen sportágról is legyen szó, labdarúgásról, kézilabdáról vagy éppen jégkorongról, ha pozitív dolgokra törekszel, mint például a gólszerzés, sokkal egyszerűbb minden. Ekkor ugyanis boldogok és jókedvűek a játékosok. Ha örökké negatív dolgokról beszélsz (mint például a védekezés), az nem jó. És mégis nagyon sok edző ezt teszi. A védekezés nem annyira élvezetes. Mindenki gólt akar szerezni. Mindenki valami látványosat akar csinálni a jégen. Remélem, egy örömteli csapatot látunk majd, akik egyre jobbak akarnak lenni, és a megfelelő dolgokat teszik a pályán. Azt el tudom fogadni, ha vereséget szenvedünk, ám azt nem, ha nem az általam elvárt dolgokat csinálják a játékosok.